Kullanıcı Adı: Şifre:
QoserOnline-Deng û Rengê Qoserê - Kızıltepe

Ana Sayfa / Siyaset / Ahmet Türk Gazetecilerle Kahvaltıda Buluştu

Ahmet Türk Gazetecilerle Kahvaltıda Buluştu Ahmet Türk Gazetecilerle Kahvaltıda Buluştu

Van’da yaptığı miting de İsmet İnönü döneminde CHP’nin Kürtçe eserlerin yasaklanmasına ilişkin kararları okuyarak, "Ocaklar söndüren, yasakları kaldırdık" diyen Başbakan Erdoğan’a, "Bu politikayı düzeltemiyorsan, sen de bu suçun ortağısın" diye yanıt veren Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayı Ahmet Türk, "Artık yapılanları Kürt halkı yutmaz. Kürtler artık kırıntılar ile veya başka şeyleri ne kabul edebilir nede bir adım olarak görür" dedi.

2011-05-21, 15:44:13 Okunma: 1428 0 yorum

Mardin'de Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayları Erdoba Elegance Otel'de basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıya blok adayları Ahmet Türk ve Erol Dora katılırken, tutuklu aday Gülser Yıldırım'ı ise Nusaybin belediye Başkanı Ayşe Gökkan temsil etti. Toplantıda belediye başkanları ve BDP temsilcileri de yer aldı.

Kahvaltının ardından konuşan Ahmet Türk, "Haziran seçimleri öncesinde özellikle AKP hükümetinin demokratik süreci baltalayan engelleyen, özellikle Kürt bölgesinde Kürdistan'da, siyasetinde barışın önünü kapatan bir anlayışla bu döneme girdiğini görüyoruz. Her gün yapılan operasyonlar ve operasyonlarda yitirdiğimiz canlarımız elbette ki bu seçimin büyük bir coşku ile geçmesinin önünde engeldir. Üzüntü duyduğumuz bir süreç olarak, seçimin önemini kaybettiren devletin bu yaklaşımıdır" diye konuştu.

Türk, geçmişte Tansu Çiller'den Süleyman Demirel'e, Mesut Yılmaz'dan Bülent Ecevit'e kadar, burada Kürt sorununu dile getirip ve Kürtleri adeta alay eden bir mantık ile karşılaştıklarını savunan Türk, "AKP geldiğinde 'Kürt sorunu benim sorunum' dedi. Ama bir müddet sonra Kürt sorunu yoktur diye meydanlara çıktığını savundu. 2007 yılı genel seçimlerinde Kürt halkının Erdoğan'ı sığınacak bir liman olarak gördü. Ancak ipe un seren, güvenilmez ve Kürt halkın iradesini kırmaya yönelik bir politikanın içinde olduğunu gördük" diye konuştu.

Çözümü geliştirecek olan gücün halk olduğunu kaydeden Türk, "Kurtuluş halkaların birliğindedir. Bu yüzden birliğimizi geliştirmemiz ve oluşturmamız lazım. Seçime bakarken bütün halkların özgürlüğünü esas alıyoruz. Her dilin her kimliğin her inancın özgürleşmesini esas alıyoruz. Burada sorunun sadece Kürt sorununa indirgemiyoruz. Halkların özgürleşmesi sorunu olarak değerlendiriyoruz. Ve şuna inanıyoruz Türkiye'de Kürtler özgürleştiği zaman Türk haklıda özgürleşecek. Diğer halklarda özgürleşecek. Bu nedenle bizim mücadelemiz halkların özgürlük mücadelesidir. Bugün bu ülkede çok büyük bir bölgede güçlü bir nüfusa sahip olmasına rağmen yönetime katılma hakkından yoksun bırakılmıştır. Her yönüyle inkâr politikası sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.

Türk, Mardin'de iktidar partisinin oylarını yüzde 50 oranında düşürdüğüne dikkat çekti.

'DORA’NIN ADAYLIĞI SÜRYANİ VE ERMENİLERDEN ÖZÜR ANLAMINA GELİYOR’

Türk, bloğun adayları arasında Süryani adayın olmasını geçmişte Kürt halkının Ermeni ve Süryani halkına istemeyerek yapmış olduğu bazı hataların bir özrü olarak değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Basın mensuplarının Başbakan Recep Tayyib Erdoğan Van mitinginde İsmet İnönü döneminde CHP'nin Kürtçe eserlerin yasaklanmasına ilişkin karaları açıklamasına yönelik sorusuna yanıtlayan "Cumhuriyet tarihini çok iyi biliyoruz. Mustafa Kemal'in, İsmet İnönü'nün dönemlerini de biliyoruz. Gerçekten Kürtleri inkar eden politikalar o dönemde başladı. Şimdi bu politikayı düzeltmiyorsa o da bu işin sorumlusudur. Geçmişte Mem u Zin'in yasaklandığını biliyoruz. Kürtçe kitaplar yasaklandığını biliyoruz. TRT Şeş'i açarak bunu reklâm olarak kullanması veya kitabın Bakanlıkta basılması halkın kafasını bulandırmaya yönelik. Artık yapılan şeyi Kürt halkı yutmaz. Burada çok net talepler gündemde. Kürtler özgürleşmek istiyor. Kürtler artık kırıntılar ile veya başka şeyleri ne kabul edebilir nede bir adım olarak görür" diye kaydetti.

Daha sonra söz alan Erol Dora ise Mardin'de halkların birliğinin yıllardan beridir oluşturulduğunu söyledi. Kardeşkanı dökülmesine artık bir son verilmesi gerektiğini belirten Dora şöyle konuştu; "Bugün bizde aday olduk. Bu BDP'nin demokrasi anlayışının bir göstergesidir. Halkların birliğinde ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesidir. Kürt sorununda kardeşkanı dökülmektedir. Biz ne gerillanın ölmesini ne askerlerimizin ölmesini istemiyoruz. Mezopotamya çocukları birlerine küstürülmüş kan akıtılmaktadır. Türk hükümeti 'Biz Kürtler ile bin senedir birlikte yaşıyoruz, akrabayız' diyor. Akraba olan insanlar bir birini öldürür mü? Her insanımız bu savaşın bitmesi için çaba sarf etmesi gerekiyor. O zaman gerçekten Kürt ve Türk halkı kardeş olabilecektir" dedi./ANF NEWS AGENCY

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


2 + 2 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)
 

 

 

 

 

Bu Hafta |
Bu Ay |

2.5912

2.5959

2.8945

2.1538


Free Page Rank Tool